bezpłatna wycena

Jaki magazyn energii wybrać do domu?

kalendarz

data publikacji: 18.01.2024

Dlaczego warto magazynować energię?

Warto na chwilę zastanowić się nad tym, dlaczego w ogóle warto inwestować w takie rozwiązanie. Jedną z głównych zalet magazynowania energii jest niestabilność źródeł odnawialnych, takich jak słońce. Nawet najlepsza instalacja fotowoltaiczna z doskonale obliczoną mocą nie zapewnia odpowiedniej ilości prądu podczas krótszego dnia czy złych warunków atmosferycznych.

Bez względu na to, jaki magazyn wybierzemy, pozwoli on gromadzić nadmiar energii w okresach nadprodukcji, umożliwiając późniejsze korzystanie z niej w czasie niższej wydajności fotowoltaiki. To nie tylko zwiększa niezależność energetyczną, ale także przyczynia się do oszczędzania pieniędzy i korzystnie wpływa na środowisko.

Rodzaje akumulatorów – jaki magazyn do fotowoltaiki wybrać?

Istnieje kilka rodzajów magazynów energii, które mogą być rozważane w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Baterie litowo-jonowe są obecnie najpopularniejsze ze względu na takie zalety jak: wysoka wydajność, długi czas działania oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Często spotyka się również baterie ołowiowo-kwasowe, które mogą być ekonomicznym wyborem dla osób poszukujących rozwiązania bardziej przystępnego cenowo. Modele te są jednak mniej wydajne i będą działać krócej. Zwykle trzeba po prostu obliczyć, która opcja będzie bardziej opłacalna.

Zastanawiając się, jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki, warto również zwrócić uwagę na akumulatory wykonane w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej. Wyróżnia je duża żywotność, ale są one droższe od wymienionych wcześniej rozwiązań.

Moc i pojemność magazynu energii do domu

Moc oraz pojemność są kluczowymi parametrami, które należy uwzględnić, gdy szukamy odpowiedzi na pytanie, jaki magazyn energii do fotowoltaiki w gospodarstwie domowym będzie najlepszym wyborem. Wyrażona w kilowatach moc odnosi się do zdolności magazynu do dostarczania lub pobierania energii w określonym czasie. W praktyce oznacza to, jak szybko system może reagować na zmienne zapotrzebowanie na prąd. W przypadku gospodarstw domowych istotne jest, aby akumulator miał taką moc, która pozwoli sprostać wymaganiom w okresach szczytowego zużycia, zapewniając stabilne dostawy zasilania.

Pojemność natomiast odnosi się do ilości energii, którą magazyn jest w stanie pomieścić i przechować. To kluczowy parametr decydujący o tym, przez ile czasu bateria będzie zasilać dom, gdy inne źródła nie są dostępne. Optymalny wybór zależy od indywidualnych potrzeb gospodarstwa oraz prostych kalkulacji. Jak obliczyć magazyn energii, by pojemność nie była zbyt niska? Należy uwzględnić:

  • codzienne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd,
  • moc instalacji fotowoltaicznej,
  • potencjalne okresy niestabilności w dostawie energii z pozostałych źródeł.

Jak zatem dobrać pojemność magazynu energii do fotowoltaiki? Zwykle najprostszym rozwiązaniem jest przemnożenie mocy instalacji (wyrażonej w kWp) razy 1,5. Przykładowo – jeśli domowa fotowoltaika ma moc 3 kWp, akumulator powinien mieć pojemność minimum 4,5 kWh.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając magazyn energii?

Podstawowe parametry baterii do fotowoltaiki to nie wszystko. Wiedząc już, jak obliczyć pojemność, którą powinien mieć magazyn energii, trzeba także zwrócić uwagę na koszt takiego urządzenia. W analizie warto uwzględnić nie tylko cenę zakupu akumulatora, ale także wydatki na montaż i osprzęt, które mogą sięgać nawet 20% wartości samej baterii. Po drugiej stronie zestawienia należy uwzględnić prognozowane oszczędności związane z niezależnością energetyczną.

Dodatkowo osoby, które zastanawiają się, na jakie rozwiązanie postawić, mogą również skorzystać z dofinansowania np. w ramach programu Mój Prąd, zyskując nawet do 50% poniesionych kosztów. Łatwo więc obliczyć, że z rządową pomocą taka inwestycja jest opłacalna. Przed zakupem akumulatora do fotowoltaiki warto także skonsultować się z branżowymi specjalistami, którzy pomogą dobrać rozwiązanie do indywidualnych warunków i potrzeb gospodarstwa domowego.

Poprzedni artykuł: Panele perowskitowe — rewolucja czy ewolucja?

Następny artykuł: Dom zeroenergetyczny — co to jest?

Więcej artykułów