bezpłatna wycena

Dom zeroenergetyczny — co to jest?

kalendarz

data publikacji: 30.05.2023

Dom zeroenergetyczny

Jak zdefiniować nieruchomość zeroenergetyczną?

Głównym kryterium determinującym zeroenergetyczny charakter budynku jest stopień zapotrzebowania na energię z zewnątrz. O ile domy pasywne ograniczają ten współczynnik do niezbędnego minimum, o tyle bohater niniejszego artykułu pozostaje całkowicie niezależny od dostaw z zewnątrz. Wszelkie potrzeby energetyczne są zaspokajane z instalacji wewnętrznych, zasilanych z OZE. Tego typu nieruchomość staje się wolna od emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a więc spełnia rygorystyczne założenia współczesnej ekologii.

Co ważne, budynek zeroenergetyczny musi spełniać podstawowe założenie w całej rozciągłości roku kalendarzowego. Dlatego stosowane tutaj instalacje mają zagwarantować stały dopływ energii niezależnie od intensywności nasłonecznienia lub siły wiatru.

Skąd dom zeroenergetyczny czerpie energię?

Wszystkie źródła pozyskiwania energii elektrycznej w domu o zerowym zapotrzebowaniu z zewnątrz są skupione na konwersji OZE w prąd użytkowy. Aby zapewnić stabilność dostaw w cyklu rocznym, instalacje dla tego typu nieruchomości wykorzystują promienie słoneczne, wiatr, a także różnice temperatur w poszczególnych warstwach gleby.

Dom zeroenergetyczny powinien posiadać wydajny system fotowoltaiczny z magazynami do akumulowania wyprodukowanych nadwyżek. Dobór mocy odbywa się na zasadzie zestawienia potrzeb autokonsumpcji z poziomem rocznego nasłonecznienia w konkretnej lokalizacji. Instalacja solarna zyskuje wsparcie od wiatrowego generatora prądu. Natomiast za komfort termiczny w pomieszczeniach i podgrzewanie wody odpowiada pompa ciepła zintegrowana z fotowoltaiką.

Warto wspomnieć, że pojęcie „zeroenergetyczny” odnosi się nie tylko do bryły budynku, lecz także do wszystkich elementów wyposażenia. Trzeba więc zrezygnować z samochodu spalinowego na rzecz rozwiązań zasilanych energią elektryczną. Ładowanie pojazdu odbywa się z magazynów energii off-grid.

Właściciele dobrze zaprojektowanego budynku zeroenergetycznego pozostają całkowicie wolni od kosztów konsumpcji prądu. Cena energii przestaje mieć dla nich znaczenie. Ze względu na duży poziom autokonsumpcji, zwrot z inwestycji następuje zaledwie w ciągu kilku lat od budowy.

Dom zeroenergetyczny a cena budowy

Jeśli zachęciliśmy Cię do tej innowacyjnej koncepcji budowlanej, pora zastanowić się nad kosztami. Dla osób, które postawiły na dom zeroenergetyczny, cena staje się niemal nieistotna. Pamiętajmy przecież, że wszystkie dodatkowe koszty dają gwarancję zwrotu. Po tym terminie dom zacznie na siebie zarabiać.

Początkowe wyższe wydatki związane są przede wszystkim z koniecznością wykonania doskonałej izolacji termicznej i montażem kilku instalacji OZE. Można przyjąć, że koszt wykończenia jednego metra kwadratowego w budynku zeroenergetycznym będzie wyższy o około 30% niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji.

Opracowanie szczegółowego kosztorysu wymaga uwzględnienia powierzchni nieruchomości, jakości materiałów wykończenia okien i drzwi, stopnia izolacji termicznej i specyfikacji modułów fotowoltaicznych, wiatrowych i pompy ciepła. Nie ulega przy tym wątpliwości, że dom zeroenergetyczny pozostaje opłacalny, a jego cena odzwierciedla dodatkową wartość dla mieszkańców.

Poprzedni artykuł: Utylizacja paneli fotowoltaicznych — ile kosztuje, jak utylizować?

Następny artykuł: Mycie paneli fotowoltaicznych — czym myć oraz jak czyścić?

Więcej artykułów