bezpłatna wycena

Dobór instalacji fotowoltaicznej

Jak najlepiej ustawić moduły fotowoltaiczne?

Najlepsze uzyski będą generowane dla modułów fotowoltaicznych skierowanych na południe pod kątem 15-40 stopni. Zaleca się montaż modułów na południe ale instalacje wykonane w układzie wschód-zachód pracują równie efektywnie szczególnie w systemie rozliczeniowym NET-Billing ktory wszedł w życie od kwietnia 2022 roku.

Wielu inwestorów rozważających montaż fotowoltaiki, zadaje liczne pytania dotyczące m.in. doboru optymalnych parametrów swojej przydomowej lub firmowej elektrowni słonecznej. Niektórzy zastanawiają się, czy instalacja fotowoltaiczna w układzie wschód-zachód będzie równie wydajna, co panele słoneczne skierowane na południe. Inni z kolei potrzebują porady w kwestii tego, czy lepiej umiejscowić system PV na dachu budynku, czy na gruncie, lub chcą wiedzieć, jaka moc instalacji pokryje ich indywidualne zapotrzebowanie energetyczne.

Na wszystkie najczęściej powtarzające się pytania odpowiadamy poniżej – w sekcji FAQ znajdziesz wiele przydatnych informacji, które pomogą rozwiać Twoje wątpliwości dotyczące wyboru odpowiednich komponentów oraz parametrów elektrowni słonecznej. Współpracując z nami, możesz liczyć na wsparcie merytoryczne na każdym etapie – od projektu, aż po montaż systemu PV.

Instalacje fotowoltaiczne – kompleksowa pomoc ekspertów z FOX Energy

A co, jeśli po przeczytaniu naszych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o dobór instalacji fotowoltaicznej nadal brakuje Ci odpowiedzi na nurtujące Cię kwestie? W takim razie skontaktuj się z nami i uzyskaj wyczerpującą informację od naszych specjalistów. Wieloletnie doświadczenie certyfikowanych ekspertów od fotowoltaiki to gwarancja kompleksowej pomocy oraz fachowego doradztwa w trakcie realizacji Twojej inwestycji. Zapewniamy sprawną i wyczerpującą odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące doboru, montażu oraz eksploatacji domowej, rolniczej lub firmowej elektrowni słonecznej. Zapraszamy do dlaszej lektury sekcji FAQ oraz kontaktu!


Na co zwracać uwagę przy wyborze modułów fotowoltaicznych?

Podczas wyboru modułów fotowoltaicznych należy się sugerować przede wszystkim realnością wyegzekwowania długoletnich gwarancji producenckich. Najłatwiej jest to osiągnąć wybierając moduły Polskiego Producenta Selfa lub moduły z listy Tier 1 zakupione bezpośrednio u dystrybutora na Polskę - FOX Energy jest Platynowym Partnerem Handlowym Selfa, natomiast zakupy urządzeń innych producentów realizowane są wyłącznie u autoryzowanych dystrybutorów.

Ponadto należy zwrócić uwagę na parametr sprawności modułów. Obecnie wszystkie stosowane przez FOX Energy moduły mają sprawność powyżej 21%. Należy pamiętać że moc modułów powyżej 500 Wp wynika tylko i wyłącznie z ich większej powierzchni, często ich sprawność jest na niższym poziomie niż w przypadku modułów o mocach 420-430 Wp wykonanych w standardowych wymiarach około 1,14x1,77 m.


Na co zwracać uwagę przy wyborze inwertera (falownika)?

Inwerter (lub falownik) ma za zadanie realizować proces konwersji prądu stałego produkowanego przez moduły fotowoltaiczne na prąd zmienny o parametrach panujących w danej chwili w sieci energetycznej.

Większość inwerterów oferowanych przez FOX Energy ma 10 lat gwarancji oraz wbudowaną funkcję monitoringu wraz z podglądem pracy instalacji w aplikacji na komputerze lub telefonie.

Podczas wyboru falownika należy przeanalizować również konieczność zastosowania falownika hybrydowego który pozwala odrazu lub w przyszłości na zainstalowanie magazynu energii.


Jakiej instalacji fotowoltaicznej potrzebuję?

Instalację fotowoltaiczną dobieramy zawsze indywidualnie dla potrzeb danego obiektu. Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od:

  • ilości energii pobieranej rocznie przez dany obiekt
  • planowane w najbliższym czasie inwestycje w dodatkowe urządzenia energochłonne (np. pompa ciepła, klimatyzacja)
  • powierzchnie i ukierunkowanie dachu lub możliwości montażu na gruncie.

Jaki jest czas zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę??

Czas zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną wynosi 3-6 lat. Przy wyliczaniu czasu zwrotu należy wziąć pod uwagę coroczne wzrosty cen energii które w opinii zakładów energetycznych w najbliższych latach są nieuniknione.


Jak długo będzie działać instalacja słoneczna?

Jedna z najdłużej pracujących instalacji fotowoltaicznych w Europie ma już 40 lat i w dalszym ciągu pracuje mając bardzo dobre uzyski. Zanotowano w tym okresie spadek wydajności względem parametrów znamionowych modułów fotowoltaicznych o jedyne 10%.


Czy mogę całkowicie odłączyć się od sieci energetycznej?

Istnieje możliwość wykonania instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem akumulatorów w systemie hybrydowym lub systemie off grid. Zachęcamy do kontaktu z naszym Doradcą który pomoże w doborze właściwego rozwiązania.


Czy będę mieć prąd w domu/firmie przy zaniku zasilania z energetyki?

Instalacja fotowoltaiczna przyłączona do sieci energetycznej z wykorzystaniem standarodwego falownika sieciowego przy zaniku zasilania nie może generować energii elektrycznej. Taki stan rzeczy wynika z wewnętrznego zabezpieczenia w które musi być wyposażony każdy inwerter przyłączony do sieci w Polsce - ma ono na celu zabezpieczenie pracowników pracujących na lini energetycznej. Po powrocie zasilania w sieci energetycznej instalacja fotowoltaiczna automatycznie rozpocznie pracę.

Sytuacja wygląda inaczej w sytuacji gdy mamy falownik hybrydowy wyposażony w magazyn energii, wówczas w zależności od konfiguracji sprzętowej i ustawień falownika może być realizowane zasilanie obiektu przy braku zasilania od strony zakładu energetycznego.


Czy instalacja pracuje cały rok?

Tak. Instalacja fotowoltaiczna pracuje cały rok nawet przy opadach deszczu lub śniegu. Najwyższe uzyski są generowane w okresie od kwietnia do października.


Jakie urządzenia mogę zasilać z fotowoltaiki?

Z fotowoltaiki mogą być zasilane wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną.


Czy w Polsce jest odpowiednie nasłoneczenie aby decydować się na fotowoltaikę?

Oczywiście! W Polsce średnie roczne nasłonecznienie wynosi od 1000 do 1200 W/m2 oznacza to że instalacja fotowoltaiczna będzie produkować około 1000 kWh z każdego kWp mocy zainstalowanej modułów fotowoltaicznych.


Czy konstrukcja mojego dachu wytrzyma obciążenie panelami słonecznymi?

Zdecydowana większość dachów przenosi dodatkowe obciążenia wynikające z montażu modułów fotowoltaicznych. W przypadku wątpliwości ekspertyzę nośności dachu FOX Energy zleca konstruktorowi. Jeśli nie można wykonać instalacji na dachu należy rozważy możliwość montażu na gruncie.


Czy grad nie uszkodzi paneli słonecznych?

Moduły fotowoltaiczne stosowane przez FOX Energy mają odporność na uderzenie kuli gradowej o średnicy 25mm uderzającej w moduł z prędkością 80 km/h pod kątem prostym. W praktyce nasze instalacje zostały poddane uderzeniom gradu o średnicy ponad 50mm i nie uległy żadnym uszkodzeniom.


Jak będę rozliczać się z zakładem energetycznym?

Po przyłączeniu instalacji zakład energetyczny przesyła aneks do istniejącej umowy w którym jest zawarta informacja o montażu instalacji fotowoltaicznej oraz zasach rozliczeń NET-Billing. Począwszy od kwietnia 2022 wszystkie mikroinstalacje fotowoltaiczne są rozliczanie w systemie NET-Billing. System ten polega na rozliczaniu energii wprowadzonej do sieci na podstawie jej wartości w danym miesiącu, a od lipca 2024 roku na podstawie wartości obowiązującej w danej godzinie

Uwaga! w umowie z zakładem energetycznym należy sprawdzić czy został wpisany roczny okres rozliczeniowy który jest najbardziej opłacalny.


Czy składacie wniosek o dotację w ramach programu „Mój Prąd"?

Tak, FOX Energy kompleksowo obsługuje klienta również zakresie złożenia wniosku o dotację.


Ile zaliczki na montaż muszę zapłacić?

FOX Energy standardowo wymaga zaliczki o wartości 30% całości realizacji oraz 70% wartości płatne w terminie 7 dni po zakończeniu montażu.

Jesteśmy elastyczni! Istnieje również możliwości indywidualnej negocjacji powyższych warunków płatności.


Ile wynosi gwarancja na moduły PV?

Gwarancja na oferowane moduły przez FOX Energy jest zmienna w zależności od producenta modułów, zazwyczaj jest to jednak:

  • 15 lub 20 lat na wady ukryte produktu
  • 25 lub 30 lat na liniowy spadek mocy modułu - 85% mocy po 25 latach lub 80% mocy po 30 latach

Co to jest gwarancja na liniowy spadek mocy modułów?

Gwarancja na liniowy spadek mocy modułów mówi nam jak rok do roku zmienia się gwarantowany poziom spadku mocy modułu.


Ile wynosi gwarancja na inwerter?

Gwarancja na inwertery oferowane przez FOX Energy w większości producentów wynosi 10 lat.


Jak wygląda obsługa serwisowa FOX Energy?

FOX Energy w ramach zgłoszenia serwisowego w terminie 2 dni roboczych weryfikuje problem występujący z instalacją u klienta. Jeśli powodem niedziałającej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter to zostaje on wymieniony na czas naprawy gwarancyjnej na urządzenie zastępcze które zapewnia pracę instalacji na czas naprawy.

Naszym piorytetem jest każdorazowo przywrócenie instalacji do właściwej pracy w jak najkrótszym czasie.


Czy można montować moduły na dwóch połaciach dachu skośnego?

Tak. Instalacja może być zamontowana na dwóch a nawet trzech połaciach dachowym. Każda instalacja jest przez nas traktowana indywidualnie w związku z czym tworzymy dedykowany projekt i dobór komponentów dla takiej inwestycji.


Jaki wpływ na pracę instalacji PV ma zacienienie?

Zacienienie znacząco obniża wydajność modułów fotowoltaicznych. Zacienienie jednego modułu wpływa również na obniżenie mocy pozostałych modułów pracujących w instalacji. Nie dotyczy to systemu zrealizowanego z wykorzystaniem inwertera SolarEdge lub Huawei gdzie każdy moduł może pracować indywidualnie.


Czy orientacja modułu PV pionowa / pozioma ma wpływ na jego pracę i wydajność?

Panele słoneczne mogą być montowane w instalacji dowolnie - pionowo, poziomo, a nawet do góry nogami. Nie ma to wpływu na ich wydajność.


Czy FOX Energy przygotowuje dokumentację PPOŻ?

Tak. Dla wszystkich instalacji o mocy powyżej 6,5 kWp FOX Energy przygotowuje dokumentację PPOŻ w zakresie uzgodnienia z Rzeczoznawcą PPOŻ oraz zawiadomienia PSP o wykonaniu instalacji pod danym adresem.


Czy FOX Energy przygotowuje dokumentację do zakładu energetycznego?

Tak. FOX Energy przygotowuje i składa kompletną dokumentację do zakładu energetycznego w imieniu klienta.


Ile wynosi okres rękojmi udzielanej przez FOX Energy?

Okres rękojmi FOX Energy wynosi 5 lat.


Czy konstrukcja montażowa jest certyfikowana?

Tak. FOX Energy stosuje wyłącznie konstrukcje montażowe posiadające pełną certyfikację. Daje to gwarancję jakości właściwego montażu.


Jaka jest gwarancja na konstrukcję montażową?

Na konstrukcję montażową udzielana jest 10 letnia gwarancja producenta.


Czy FOX Energy ma ubezpieczenie OC?

Tak. FOX Energy ma wykupioną polisę ubezpieczeniową OC która zabezpiecza naszych klientów od szkód które mogą powstać podczas lub bezpośrednio po naszym montażu.