bezpłatna wycena

Panele perowskitowe — rewolucja czy ewolucja?

kalendarz

data publikacji: 30.05.2023

Panele perowskitowe

Co to jest perowskit?

Głównym bohaterem niniejszego tekstu okazuje się perowskit, czyli minerał znany już od pierwszej połowy XIX wieku. Jego fenomen polega na właściwościach absorpcji światła, które prześcigają obecnie wykorzystywany krzem. W swojej naturalnej formie perowskit nie przewodzi jednak prądu. Aby uzyskał tę funkcjonalność, należy opracować metodę syntetycznego wytwarzania minerału.

Rozwój badań nad ogniwami perowskitowymi odbija się szerokim echem w opinii publicznej. Ze środowiska użytkowników paneli solarnych często płyną pytania o to, gdzie kupić moduły perowskitowe i jaka jest ich cena. Czy dni monokryształu krzemu jako budulca ogniw solarnych są już policzone? Czytaj dalej, a dowiesz się więcej o zaletach nowej technologii i możliwościach jej implementacji na rynku OZE.

Jakie zalety oferują panele perowskitowe?

Zamieszanie wokół innowacji w fotowoltaice ma tym razem bardzo pozytywny charakter. Chodzi bowiem o technologię, jaka obiecuje skrócenie czasu na zwrot z inwestycji i dostarczenie zauważalnej poprawy wydajności.

Panele perowskitowe zdążyły już udowodnić swoją ponadprzeciętną odporność na uszkodzenia. Wysoka klasa twardości tego minerału ułatwia konstruowanie dużych modułów solarnych i zapewnienie im oczekiwanej wytrzymałości. To kluczowa cecha dla ogromnych farm fotowoltaicznych i instalacji firmowych, gdzie stabilność produkcji energii stanowi fundament opłacalności instalacji.

Chociaż nie wiadomo jeszcze, ile będą kosztować ogniwa perowskitowe, to prognozowana cena pozostaje niższa niż w przypadku technologii krzemowej. Redukcja kosztów wynika w opcji syntetycznego pozyskiwania w kontrolowanych warunkach. Kwestie ekonomiczne stanowią element rozbudzający wyobraźnię przyszłych inwestorów. Pojawienie się nowej technologii wytwarzania ogniw pozwala przypuszczać, że wysoka cena już nigdy nie będzie czynnikiem hamującym rozwój OZE.

Wisienką na torcie pozostaje przypuszczalny zwrot z inwestycji w perowskity. Dla kupujących panele, ich cena, wydajność i wytrzymałość składają się na całkowite pokrycie wydatków liczone w miesiącach, a nie w latach. Już po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy użytkownicy będą mogli cieszyć się produkcją darmowej energii. Ten spektakularny wynik sprawia, że spodziewane wdrożenie ogniw perowskitowych można uznać za spełnienie marzeń wielu prosumentów i podmiotów gospodarczych.

Wdrożenie ogniw perowskitowych na szeroką skalę

Produkcja paneli fotowoltaicznych z syntetycznego perowskitu ruszyła pełną parą w takich krajach jak Chiny lub Niemcy. Na razie jednak nowe rozwiązania muszą sprostać rygorystycznym testom jakościowym i przebić się do świadomości użytkowników. Dość dużym wyzwaniem dla inżynierów pozostaje utrzymanie wysokiej stabilności energetycznej dla sztucznego perowskitu, co staje się możliwe do osiągnięcia dzięki odpowiedniej kombinacji składu chemicznego.

Dość zaskakującym sprzymierzeńcem dla modułów perowskitowych okazują się państwa Bliskiego Wschodu. Kraje arabskie próbują wyprzedzić konkurencję i zagarnąć lwią część rynku produkcji komponentów fotowoltaicznych. Obstawiają więc nowe kierunki rozwoju i inwestują w projekty testowe.

Gdzie kupić perowskity?

Prace nad implementacją rozwiązań perowskitowych trwają od lat i mają swoje korzenie w badaniach polskich naukowców. Wyzwania technologiczne jak na razie nie zdołały zahamować postępów, co budzi nadzieję na pozytywne zakończenie. Jeśli chciałbyś zainwestować w perowskity i nie wiesz, gdzie kupić ogniwa, musisz jeszcze trochę poczekać. Komercyjne panele są wprawdzie obecne u producentów zagranicznych, lecz ograniczona infrastruktura montażowa i serwisowa w Polsce powoduje, że technologie krzemowe wciąż cieszą się niezachwianą pozycją.

Możemy natomiast przypuszczać, że wraz z kolejnymi badania i testami, popularność perowskitu nabierze lawinowego tempa rozwoju. Być może w nadchodzących latach będziemy wszyscy korzystać z rozwiązań opracowanych przez polskich naukowców. Potencjał ogniw perowskitowych to niezaprzeczalny fakt. Warto go rozwijać poprzez zintensyfikowaną wymianę doświadczeń na rynku międzynarodowym, dzięki czemu innowacje znajdą swoje stałe miejsce w świadomości użytkowników końcowych.

Poprzedni artykuł: Mycie paneli fotowoltaicznych — czym myć oraz jak czyścić?

Więcej artykułów