bezpłatna wycena

Mycie paneli fotowoltaicznych — czym myć oraz jak czyścić?

kalendarz

data publikacji: 30.05.2023

Mycie paneli fotowoltaicznych

Czy panele wymagają mycia?

Czy w ogóle warto zaprzątać sobie głowę myciem instalacji fotowoltaicznej? Czy deszcz nie powinien poradzić sobie z większością zabrudzeń? Niestety, nawet przy dużej intensywności opadów, problem brudnych paneli nie zniknie z naszego życia.

Umieszczone na połaci dachowej moduły solarne pozostają narażone na osadzanie się kurzu, ptasich odchodów lub zacieków z wody deszczowej. Każda kolejna warstwa pyłu stanowi barierę dla promieni słonecznych, jakie nie są w stanie przebić się do struktury krzemowej. W efekcie spada wydajność produkcji prądu, która może wynieść nawet kilkadziesiąt procent!

Brud zaczyna się gromadzić w ramkach ogniwa, skąd rozprzestrzenia się do środka. Im dłuższe przerwy w czyszczeniu, tym większa akumulacja warstwy kurzu. Pamiętaj, że już kilkumilimetrowa pokrywa z pyłu stanowi dogodne środowisko do rozwoju grzybów lub roślin.

Montaż instalacji w oddaleniu od drzew, ulic i pól to komfort, na który mało kto może sobie pozwolić. Dlatego mycie fotowoltaiki należy traktować jako naturalny element dbania o system PV, dzięki czemu otrzymamy maksymalną możliwą wydajność przy danych warunkach atmosferycznych.

Kiedy warto zaplanować czyszczenie modułów PV?

Zalecenia większości producentów urządzeń solarnych mówią o konieczności czyszczenia przynajmniej dwa razy w roku. Warto myć panele w pierwszym miesiącu wiosennym, kiedy znikają nocne przymrozki. Wówczas zdejmiemy z nich warstwę zimowych osadów i przygotujemy ogniwa do wytężonej pracy w trakcie miesięcy z intensywnym nasłonecznieniem.

Źródłem zabrudzeń przy ujemnym temperaturach staje się wszechobecny smog i pozostałości po stopionym, zanieczyszczonym śniegu. Zjawiska te nabierają szczególnej intensyfikacji w regionach z ciasną zabudową. Dlatego nawet zamieszkiwanie na wsi w pobliżu pięknych okoliczności przyrody nie jest żadnym remedium na brudne ogniwa. Wystarczy jeden piec węglowy u sąsiada, aby nasze ogniwa spowiła warstwa osadów z komina.

Drugim rekomendowanym terminem stają się miesiące jesienne. Tutaj należy skupić się na usunięciu nagromadzonego kurzu, jaki nie zawsze będzie widoczny gołym okiem. Zalecamy odłożenie mycia na ten okres w roku, kiedy temperatury spadną poniżej 15 stopni. Próba mycia rozgrzanych ogniw fotowoltaicznych może szybko zakończyć się klęską w postaci popękanego modułu. Stąd to właśnie wiosna i jesień tworzą optymalny harmonogram czyszczenia.

Jak przeprowadzić skuteczne czyszczenie?

Skoro wiesz już, dlaczego tak ważne jest regularne mycie paneli fotowoltaicznych, pora przedstawić kilka wskazówek, jak zrobić to w sposób prawidłowy. Należy tak dobierać narzędzia czyszczące, aby z jednej strony ograniczyć ryzyko uszkodzenia powierzchni ogniwa, a z drugiej — zapewnić sobie skuteczność przy usuwaniu wszelkich zabrudzeń.

Czasami najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Jeśli stopień zabrudzenia paneli na to pozwala, wykonaj mycie za pomocą wyłącznie miękkiej gąbki i wody destylowanej. Ciecz pozbawiona minerałów pozwoli umyć instalację fotowoltaiczną bez wytwarzania uciążliwych zacieków. W przypadku obecności silniejszych zanieczyszczeń spróbuj użyć najpierw rozcieńczonego z wodą płynu do szyb. Pamiętaj jednak o późniejszym dokładnym spłukaniu wodą zdemineralizowaną.

Moduły solarne są odporne na wysokie amplitudy temperatur pod warunkiem, że następują one naturalnie i stopniowo. Jeśli wylejesz chłodny płyn na nagrzane ogniwa, spodziewaj się natychmiastowych problemów. Dlatego czyszczenie paneli fotowoltaicznych planuj podczas chłodnych dni. Jeśli jednak musisz je myć w lecie, wykonaj wszelkie czynności wczesnym rankiem, kiedy Słońce nie zdążyło jeszcze wykonać swojej pracy. 

Pamiętaj także o kwestiach bezpieczeństwa. Samodzielne mycie urządzeń fotowoltaicznych nader często wiąże się z pobytem na dużej wysokości. Jeśli nie masz do dyspozycji stabilnej platformy roboczej, zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zewnętrznej. Wówczas nie tylko uchronisz się przed wypadkiem, lecz także otrzymasz dostęp do sprawdzonych środków czyszczących i wiedzy specjalistów.

Kwestia, jak myć panele fotowoltaiczne dotyczy wszystkich prosumentów. W dzisiejszym poradniku nakreśliliśmy najważniejsze zasady, dzięki którym utrzymasz swoją instalację w należytej sprawności.

Poprzedni artykuł: Dom zeroenergetyczny — co to jest?

Następny artykuł: Panele perowskitowe — rewolucja czy ewolucja?

Więcej artykułów