bezpłatna wycena

Czy wiosna 2021 to właściwy czas na decyzję o fotowoltaice?

kalendarz

data publikacji: 06.04.2021

Czy wiosna 2021 to właściwy czas na decyzję o fotowoltaice?


Wiosna, jest to okres wielu decyzji podejmowanych z myślą o naszym domu czy też firmie. Pierwsze promienie coraz mocniejszego słońca pobudzają nas do działania. Jest to również okres w którym otrzymujemy zwiększoną ilość zapytań o instalację fotowoltaiczną. Wielu naszych klientów zastanawia się czy to aby jest już ten odpowiedni moment na realizację swojej elektrowni słonecznej. 

Rok 2021 w branży fotowoltaicznej rozpoczął się brakiem jednoznacznych informacji dotyczących zakresu i formy wsparcia w 3 naborze wniosku do dotacji „Mój Prąd”. Bezdyskusyjny fakt jest taki że to właśnie program „Mój Prąd” przyczynił się w ostatnim roku do znacznego wzrostu zainteresowania fotowoltaiką w Polsce – sfinansowanych zostało już ponad 130 000 instalacji. Niewątpliwie możliwość produkcji prądu na własne potrzeby wraz z możliwością otrzymania dofinansowania na zakup instalacji fotowoltaicznej skłoniło wielu Polaków do decyzji o budowie elektrowni fotowoltaicznej. Czy teraz, w sytuacji kiedy 3 nabór wniosków nie został jeszcze rozpoczęty warto zdecydować się na inwestycję we własną instalację fotowoltaiczną?

Powrót naboru programu „Mój Prąd”!

Nowa edycja programu „Mój Prąd” na rok 2021 została już ogłoszona! Wiemy że nabór wniosków wystartuje od 1 lipca 2021 roku oraz że skorzystać z dotacji będą mogli wszyscy Ci który wykonali instalację fotowoltaiczną o mocy 2 do 10 kWp w terminie po 01.02.2020. Dodatkowo wiemy że zostanie rozszerzony zakres programu - środki finansowe będzie można otrzymać już nie tylko na samą instalację, ale też domowe stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych czy rozwiązania pozwalające na magazynowanie wyprodukowanej energii. Nie znamy natomiast budżetu jaki zostanie przeznaczony na realizację trzeciej edycji programu. W związku z powyższym nie warto jest czekać z realizacją inwestycji na rozpoczęcie składania wniosków, może się okazać że ilość wykonanych instalacji w I półroczu 2021 roku wyczerpie budżet najbliższej edycji.

Zbliżające się miesiące (kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień) są najlepszym okresem produkcji energii z fotowoltaiki, dzięki czemu realizując inwestycję właśnie wiosną zdążysz zgromadzić odpowiednią nadwyżkę energii w zakładzie energetycznym którą będziesz odbierać w okresie jesienno-zimowym!

Decydując się na własną instalację już teraz, zyskujesz szansę na uniknięcie coraz wyższych rachunków za prąd, zamiast tego inwestując swoje pieniądze w rozwiązanie, które przyniesie Ci ogromne oszczędności w przyszłości!

Ulga termomodernizacyjna i program „Czyste Powietrze”

Program „Mój Prąd” nie jest jedynym programem dotacji do instalacji fotowoltaicznej. Cały czas z dofinansowania na fotowoltaikę można skorzystać w ramach programu „Czyste Powietrze” – należy jednak pamiętać że w przypadku tego programu należy połączyć taką inwestycję z wymianą źródła ciepła na efektywniejsze np. pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne. Ponadto opisane systemy wsparcia można połączyć z ulgą termomodernizacyjną budynku. Zakwalifikować może się do niej każdy budynek w którym wykonano instalację fotowoltaiczną. Istotne jest że dany obiekt w momencie realizacji inwestycji musi być oddany do użytku. W ramach ulgi termomodernizacyjnej możemy odzyskać w ramach rocznego rozliczenia podatkowego co najmniej 17% wartości inwestycji pozostałej po skorzystaniu z dotacji „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze”. 

Fotowoltaika działa przez cały rok!

Fotowoltaika produkuje energię elektryczną przez cały rok, nie tylko w okresie letnim. W związku z powyższymi formami wsparcia należy decydować się na inwestycję możliwie jak najszybciej. Oczywiście, ponieważ wydajność paneli słonecznych zależy w dużej mierze właśnie od ilości promieni słonecznych w związku z czym produkcja w okresie wiosenno-letnim jest największa. Dodatkowo po wykonaniu instalacji fotowoltaicznej zostaniesz prosumentem (jednocześnie producentem i konsumentem), daje to możliwość odprowadzenia wyprodukowanych nadwyżek do sieci i ich pobrania w późniejszym terminie.

Należy pamiętać również że czas oczekiwania na realizację inwestycji w FOX Energy wynosi obecnie 3 tygodnie od podpisania umowy, w dodatku po montażu instalacji zakład energetyczny ma 4 tygodnie na wymianę licznika na dwukierunkowy – dopiero po wymianie licznika instalacja może zostać uruchomiona na stałe. Realny czas oczekiwania na uzyski z instalacji fotowoltaicznej wynosi więc około 7 tygodni od podpisania umowy z naszą firmą! Dlatego zacznij planować swoją inwestycję najlepiej już teraz.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, nasi doradcy pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu i przeprowadzą Cię przez cały proces realizacji inwestycji od podpisania umowy, przez kompleksowy montaż wraz z załatwieniem wszelkich formalności w zakładzie energetycznym i pozyskaniem dotacji. 

Poprzedni artykuł: Jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Następny artykuł: Jak działa fotowoltaika? Sposoby działania paneli słonecznych

Więcej artykułów