bezpłatna wycena

Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych? 

kalendarz

data publikacji: 23.01.2024

Dlaczego kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych jest ważny?

Właściwe zamontowanie fotowoltaiki wpływa na efektywność, wydajność i bezproblemowe funkcjonowanie systemu przez długie lata. Optymalne umiejscowienie sprawia, że panele są wystawione na działanie promieni słonecznych przez możliwie najdłuższy czas, co zwiększa skuteczność ich działania. 

Podczas instalacji warto zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak sposób ułożenia i kierunek solarów na dachu lub ziemi, a także prędkość wiatru oraz zacienienie. Bardzo istotny jest także kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych – niezależnie od tego, czy moduły są instalowane na dachu, czy na gruncie. Aspekt ten ma szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym. Niewłaściwy kąt nachylenia modułów w połączeniu z nieodpowiednią lokalizacją (miejsce zacienione drzewami albo innymi budynkami) może powodować dłuższe zaleganie śniegu. Całkowite pokrycie ich nim bądź szronem sprawia, że system nie pobiera i nie przetwarza energii słonecznej.  

Promienie, padające na panele fotowoltaiczne zamontowane pod odpowiednim kątem przez odpowiednio długi czas, wpływają na szybsze roztapianie się szronu i śniegu, a tym samym umożliwiają pobieranie optymalnych ilości energii. 

Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?

Stosowny montaż ogniw słonecznych pozwala w pełni wykorzystać ich możliwości. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że istnieje jeden, optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych montowanych na terenie całego kraju, choć za taki często przyjmuje się pochylenie oscylujące w granicach 30-35 stopni. Co do zasady, im bliżej 30 stopni, tym lepiej dla produktywności instalacji. 

Parametr ten może się różnić w zależności od m.in. uwarunkowań technicznych systemu, lokalizacji oraz innych zewnętrznych czynników. Na przykład, instalacje PV montowane na północy kraju są zwykle bardziej wydajne przy pochyleniu 35-40 stopni, z kolei na południu Polski w przypadku orientacji południowej są produktywne przy skosie wynoszącym około 30-35 stopni. W praktyce kąt paneli fotowoltaicznych wynosi zazwyczaj od 15 do 40 stopni. 

Możliwe jest wyliczenie odpowiedniej wartości dla konkretnego punktu na mapie. Jednak dla określenia najlepszego nachylenia modułów, poza współrzędnymi lokalizacyjnymi, ważne są też inne, zmienne czynniki, takie jak warunki pogodowe charakterystyczne dla danego obszaru. Projektując instalację PV, należy zatem wziąć pod uwagę wszystkie indywidualne uwarunkowania panujące na konkretnym terenie.  

Za minimalne nachylenie umożliwiające optymalną pracę systemu uznaje się 15 stopni. Nie zawsze jednak można zamocować panele fotowoltaiczne pod tym kątem. W takich sytuacjach, podobnie jak w przypadku dachów o skomplikowanej budowie, zaleca się zamontowanie dodatkowej konstrukcji umożliwiającej instalację modułów. Dzięki temu możliwe jest takie umiejscowienie systemu, które pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału fotowoltaiki. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, montując panele fotowoltaiczne?

Odpowiednie nachylenie modułów to nie wszystko. W celu osiągnięcia najlepszej efektywności fotowoltaiki istotne jest takie ich ulokowanie, aby możliwie przez najdłuższy czas były one wystawione na działanie promieni słonecznych. 

Fotowoltaikę zaleca się zatem montować w kierunku południowym albo południowo-wschodnim, w niezacienionym miejscu. Takie umiejscowienie pozwala systemowi pochłaniać większą ilość energii słonecznej. Ułatwia także samoczynne osuwanie się śniegu zalegającego na modułach i pozwala uniknąć miejscowego przegrzania powłoki. Istotne jest także instalowanie paneli fotowoltaicznych w odpowiednich odstępach – 10 cm między ogniwem a powierzchnią dachu i 20 cm od dolnych krawędzi. To pozwoli uzyskać właściwy przepływ powietrza, niezbędny do schładzania instalacji. 

Optymalne nachylenie paneli fotowoltaicznych – podsumowanie

Wiesz już, jakie jest optymalne nachylenie modułów słonecznych – wynosi ono 30-35 stopni. To jednak wartość „książkowa”, gdyż w praktyce każda instalacja wymaga indywidualnych obliczeń i określenia orientacji ogniw odpowiedniej dla danego terenu. Warto w tej kwestii zaufać specjalistom i zlecić projekt, a następnie montaż instalacji PV doświadczonym fachowcom z firmy FOX Energy, dysponującym dokładnymi i rozbudowanymi narzędziami do obliczeń.