bezpłatna wycena

Pompy ciepła a grzejniki aluminiowe i żeliwne

kalendarz

data publikacji: 18.01.2024

Pompa ciepła a grzejniki aluminiowe i żeliwne – o czym należy pamiętać?

System grzewczy wykorzystujący energię z powietrza lub wody może być zainstalowany zarówno w nowym budynku, jak i zmodernizowanym obiekcie. Nowoczesna pompa ciepła doskonale integruje się z tradycyjnym układem C.O., zapewniając ogrzewanie pomieszczeń. Aby jednak zagwarantować sprawność całego systemu, należy wybrać model urządzenia o określonych parametrach technicznych.

W przypadku nowo powstających budynków montowane są pompy ciepła, które współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym (sufitowym, ściennym, podłogowym). Optymalna temperatura wody w takim układzie wynosi 30-40 stopni Celsjusza. Natomiast starsze budynki wyposażone są zazwyczaj w tradycyjne żeliwne lub aluminiowe kaloryfery wysokotemperaturowe, w których znajduje się woda o temperaturze co najmniej 55-60°C.

Potrzebna będzie zatem odpowiednia pompa ciepła, a grzejniki aluminiowe czy żeliwne nie będą przeszkodą w jej montażu. Właściwa instalacja  zapewni optymalną wydajność, efektywność całej instalacji, skuteczne ogrzewanie i komfort termiczny w budynku.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła – optymalne rozwiązanie do tradycyjnych grzejników

Inwestorzy mają do wyboru różne modele urządzeń czerpiących energię ze źródeł odnawialnych. Wysokotemperaturowa pompa ciepła jest w stanie zapewnić wodę o temperaturze dochodzącej nawet do 80 stopni Celsjusza. To sprawia, że jest idealną alternatywą dla wyeksploatowanych kotłów węglowych i olejowych.

Ten rodzaj urządzenia OZE sprawdzi się wszędzie tam, gdzie działa tradycyjny system grzewczy. Pompa ciepła i grzejniki aluminiowe i żeliwne to zestawienie, które łączy nowoczesne, ekologiczne ogrzewanie z konwencjonalnymi elementami instalacji C.O. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się efektywnym wykorzystaniem energii odnawialnej przy jednoczesnym zachowaniu tradycyjnych kaloryferów.

Wysokotemperaturowe nowoczesne pompy ciepła – gdzie znajdują zastosowanie?

Urządzenia są montowane m.in. w:

  • starszych budynkach wyposażonych w tradycyjne instalacje centralnego ogrzewania,
  • obiektach, które nie nadają się do termomodernizacji (np. sakralnych, zabytkowych),
  • dużych domach i zakładach przemysłowych.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła typu powietrze-woda nadają się idealnie do zastępowania starych kotłów na paliwa kopalne. Konstrukcje urządzeń OZE wymagają minimalnej przestrzeni do instalacji. Z łatwością także integrują się z konwencjonalnymi grzejnikami żeliwnymi i aluminiowymi.

Urządzenia OZE do tradycyjnych grzejników – jakie mają cechy?

Nowoczesne wysokotemperaturowe pompy odznaczają się m.in.:

  • łagodnym rozruchem sprężarki, co przekłada się na mniejsze zużycie energii oraz wydłuża żywotność urządzenia,
  • zaawansowanym wtryskiem pary, podwyższającym ciśnienie czynnika chłodzącego na wyjściu,
  • oczyszczaniem wody w obiegu systemu, chroniąc elementy robocze przed uszkodzeniami, 
  • podzespołami pozwalającymi na pracę z panelami fotowoltaicznymi i kolektorami solarnymi, co umożliwia korzystanie z darmowej energii słonecznej.

Wysokotemperaturowa pompa ciepła gwarantuje komfort termiczny przez całą zimę. Nawet przy dużym mrozie jest w stanie zapewnić w żeliwnych i aluminiowych grzejnikach wodę w wymaganej temperaturze. Wybór konkretnego modelu musi być zawsze oparty na dokładnej analizie zapotrzebowania energetycznego. 

Fox Energy – dostawca nowoczesnych pomp ciepła do grzejników aluminiowych i żeliwnych

Prezentowane urządzenia są odpowiedzią na rosnące koszty ogrzewania tradycyjnymi paliwami kopalnymi oraz zainteresowanie ekologicznymi technologiami. Pompy ciepła wpisują się w procesy dekarbonizacji gospodarki polskiej oraz odpowiadają na wymogi Unii Europejskiej dotyczące redukcji przez kraje członkowskie emisji gazów cieplarnianych. Mogą współpracować zarówno z niskotemperaturowymi nowymi instalacjami, jak i konwencjonalnymi grzejnikami żeliwnymi oraz aluminiowymi. Jeśli interesuje Cię inwestycja w nowoczesny system grzewczy – zapraszamy do współpracy z Fox Energy i kontaktu .