bezpłatna wycena

Instalacja fotowoltaiczna off grid – co to znaczy? Czy warto?

kalendarz

data publikacji: 09.12.2022

Instalacja fotowoltaiczna off grid – co to znaczy? Czy warto?

Systemy paneli fotowoltaicznych można modyfikować pod wieloma względami. Dla przykładu da się wybrać różnego rodzaju kolektory czy inwertery. Oprócz tego dochodzi podział na on grid oraz off grid. Co to znaczy? Który wybrać? I jakimi zaletami wyróżnia się system off-grid? Odpowiedź na powyższe pytania można znaleźć w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Fotowoltaika off grid i on grid – różnice i podobieństwa

Obie instalacje składają się praktycznie z tych samych elementów. Posiadają bowiem panele PV, falowniki, okablowanie itd. Na pierwszy rzut oka nie da się orzec, z którym systemem ma się do czynienia. Nie oznacza to jednak, że różnica jest łatwa do zbagatelizowania.

System on-grid określa się tak z powodu podłączenia do lokalnej sieci elektroenergetycznej, która przejmuje nadwyżki wyprodukowanego i niezużytego prądu. Energia zostaje zmagazynowana u dystrybutora, a następnie dostarczona z powrotem wtedy, gdy budynek będzie go potrzebować. Wystarczy podpisać odpowiednią umowę zobowiązująca właściciela sieci do świadczenia takiej usługi. To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie.

Zgoła inaczej przedstawia się instalacja off grid. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że nie jest podłączona do lokalnej sieci elektroenergetycznej. W efekcie powstaje prawdziwie niezależna od dostawców „wyspa” (i tak też czasem określa się ten system). Do magazynowania energii potrzebuje więc własnych akumulatorów, z których pobiera się nadwyżki wcześniej wyprodukowanego prądu. Mają one bardzo różną pojemność: od 7 do nawet 150 Ah, których żywotność liczy się setkach lub tysiącach cykli.

Czym wyróżnia się instalacja off grid?

Dlaczego właściwie warto zastanawiać się nad tego typu rozwiązaniem? Jakie zalety ma fotowoltaika off-grid Czy warto się na nią zdecydować? Przyjrzyjmy się tym kwestiom bliżej.

Najistotniejszym atutem przemawiającym za instalacją off grid jest całkowite uniezależnienie się od sieci. Cały wyprodukowany prąd może być wykorzystany przez właściciela. Wystarczy w okresie zwyżkowym przekierować część niewykorzystanej energii do magazynów, aby mieć do niej dostęp w dowolnym momencie. Z tego wynikają pozostałe zalety, do których należy:

  • Stabilność w pokrywaniu kosztów związanych z pozyskiwaniem prądu. Nie mają na to wpływu wahania na rynku cen energii, ponieważ elektryczność nie jest oddawana do sieci.
  • Niezawodność. Instalacja fotowoltaiczna off grid dostarcza prąd nawet wtedy, gdy lokalny dystrybutor zmaga się z awarią lub przeprowadza poważniejsze prace serwisowe. Dom nie zostaje wówczas pozbawiony dostępu do energii.
  • Brak potrzeby konwersji. Istnieje możliwość korzystania z prądu stałego bez konieczności przemiany go na prąd zmienny poprzez falownik.

Czy instalacja fotowoltaiczna off grid ma jakieś wady?

Liczne zalety nie oznaczają, że niepodłączona do sieci instalacja jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Podczas podejmowania decyzji warto mieć na uwadze również pewne minusy, które ostatecznie mogą – choć nie muszą – przeważyć szalę na niekorzyść fotowoltaiki off grid. Wśród nich znajduje się:

  • Wymóg magazynowania energii na własną rękę, co wiąże się z inwestycją w akumulatory (baterie) i ładowaniem ich w okresie produkcji nadwyżek.
  • Większy koszt montażu w porównaniu do instalacji on-grid. Szacuje się, że przeciętny system może być nawet o 50% droższy. A do tego dochodzą jeszcze wspomniane akumulatory.
  • Konieczność okresowej wymiany baterii ze względu na ich zużycie. Żywotność akumulatora, w zależności od modelu, wynosi od ok. 500 do 8000 cykli.

Jak więc widać, najpoważniejsze zastrzeżenia wobec tego typu instalacji odnoszą się do kosztów inwestycyjnych. A to przekłada się na wydłużenie okresu zwrotu poniesionych wydatków. Oprócz tego należy pamiętać o takim doborze pozostałych elementów systemu, aby nie tylko zaspokajały zapotrzebowanie gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa, ale nawet znacząco je przewyższały. Tylko dzięki temu ma się gwarancję, że instalacja off grid nie zawiedzie w nieoczekiwanym momencie.

Kto skorzysta najwięcej z fotowoltaiki off grid?

W świetle plusów i minusów łatwo wywnioskować, gdzie systemy off-grid znajdą swoje zastosowanie. W większości sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest alternatywa, czyli on-grid ze względu na mniejszy koszt montażu oraz brak konieczności znalezienia miejsca na akumulatory. Powszechnie korzystają z nich gospodarstwa domowe w miastach i na wsiach, a nawet przedsiębiorstwa.

Niestety nie zawsze istnieje możliwość bezproblemowego podłączenia do sieci energoelektrycznej. Wynika to np. z ubogiej infrastruktury w regionie bądź bardzo niekorzystnego ukształtowania terenu. Wówczas fotowoltaika off grid pozostaje jedynym sposobem na pozyskanie cennego prądu.

Można wręcz powiedzieć: na szczęście jest możliwość produkcji energii. Bez off-grid niektóre obiekty po prostu nie mogłyby normalnie funkcjonować. Dzięki systemowi nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbudować dom nawet w całkowitym odosobnieniu. To z pewnością przypadnie do gustu osobom, które chcą zrealizować swoje marzenie o zamieszkaniu z dala od cywilizacji przy jednoczesnym korzystaniu z jej dobrodziejstw.

Fotowoltaika off-grid Czy warto w nią zainwestować?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna: tak, warto. Świetnie funkcjonujący system pozwoli uzyskać dostęp do prądu w dowolnym miejscu, bez martwienia się o sieć elektroenergetyczną czy wahania cen na rynkach światowych. To idealne rozwiązanie dla każdego, kto może przeznaczyć nieco więcej pieniędzy na faktyczne uniezależnienie się od wielu zmiennych.

Ciekawym rozwiązaniem są też modele hybrydowe, które łączą zalety on-grid oraz off grid. Dzięki nim ma się dostęp do sieci, co zapewnia dostęp do prądu nawet w kryzysowych sytuacjach, a jednocześnie pozwala na zachowanie niezależności względem dostawcy wówczas, gdy u niego występują różnego rodzaju problemy.

Mamy nadzieję, że to rozwiązało wszelkie wątpliwości dotyczące fotowoltaiki off grid i pomogło w doborze najkorzystniejszego dla danego miejsca systemu.

Poprzedni artykuł: Fotowoltaika zimą – ile prądu produkują panele fotowoltaiczne w zimie?

Następny artykuł: Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce – Sprawdź, czy się opłaca

Więcej artykułów

Photo by American Public Power Association on Unsplash